ترکیه پس از چین با مجموع ۲٫۲ میلیارد دلار، بزرگ‌ترین صادرکننده فرش در جهان است. ترکیه به عنوان دومین کشور صادرکننده فرش جهان، سال گذشته بیشترین صادرات خود را به ارزش ۱۸۱٫۵ میلیون دلار به آمریکا انجام داد.

کارپتور سایت اطلاع رسانی فرش ایران
نا راست

انتشار: آوریل 18, 2018 برچسب ها :

پیوند به اصل خبر: سایت اطلاع‌رسانی فرش ایران (کارپتور)، ۲۹ فروردین ۹۷

ترکیه پس از چین با مجموع ۲٫۲ میلیارد دلار، بزگترین صادر کننده فرش در جهان است!


ناراست: هیچ‌یک از آمار و ارقام منتشر شده در این مطلب صحت ندارند.

نخستین نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که فرش در معنای متداول در فرهنگ ما متفاوت از چیزی است که در جداول آماری و ردیف‌های تعرفه‌ای ثبت می‌شود. آن‌چه درباره صادرات فرش ترکیه نیز منتشر شده است مجموعه‌ای از کف‌پوش‌های نسجی و غیرنسجی را شامل می‌شود.

بررسی‌های طره نشان می‌دهد آمار صادرات بسیاری از کشورهای تولیدکننده و صادرکننده فرش در سال ۲۰۱۷ هنوز روی شاخص‌ترین مرجع تجمیع‌کننده آمار (بخش اقتصادی سازمان ملل) درج نشده است و برای بررسی آماری ناگزیر باید سال ۲۰۱۶ را مدنظر قرار داد.

در این خبر دو عدد متفاوت برای مجموع صادرات فرش ترکیه ثبت شده است. در تیتر به عدد ۲/۲ میلیارد دلار و در متن به عدد ۴۶۴ میلیون دلار! صادرات اشاره شده است که با هم متناقض است و هیچ‌یک نیز صحت ندارد. صادرات فرش ترکیه در سال ۲۰۱۶ (همه انواع کف‌پوش‌ها) ۱/۹ میلیارد دلار بوده است.

از سوی دیگر گفته شده که صادرات فرش ترکیه به آمریکا ۱۸۱/۵ میلیون دلار بوده است. درحالی‌که صادرات مجموع کف‌پوش‌های ترکیه به آمریکا ۴۹۷ میلیون دلار و صادرات فرش دست‌باف ترکیه به آمریکا ۱۷/۶ میلیون دلار بوده است.

همچنین در این خبر عراق پس از آمریکا به عنوان دومین واردکننده فرش‌های ترکیه معرفی شده است درحالی‌که عربستان رتبه دوم و عراق رتبه سوم را در میان واردکنندگان کف‌پوش‌های ترکیه دارند.

باید در نظر داشت که ردیف تعرفه ۵۷۰۱ مربوط به فرش دست‌باف است که در این ردیف صادرات ترکیه در سال ۲۰۱۷ به میزان ۴۵ میلیون دلار ثبت شده که نشان از کاهش شدید و حدود نصف نسبت به سال ۲۰۱۶ دارد.

شایان ذکر است بیشترین صادرات ترکیه در حوزه کف‌پوش‌ها به ردیف تعرفه ۵۷۰۲ اختصاص دارد که شامل منسوجات، انواع کف‌پوش‌ها و نیز بافته‌هایی مانند گلیم و سوماک نیز می‌شود.


تهران، میدان هفت تیر، خیابان ملایری پور، پلاک ۱۰۴ (ساختمان نگین) واحد ۷، طبقه سوم کد پستی 1575633718