صادرات فرش دست‌باف ایران در ۹ سال پیش حدود پنج هزار تخته در سال بود؛ اما در حال حاضر به کمتر از ۵۰۰ تخته رسیده است

عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
نا راست

انتشار: می 29, 2018 برچسب ها :

پیوند به اصل خبر: خبرگزاری مهر، ۳ خرداد ۹۷

سرعت اعطای وام به مشاغل خانگی کند است


ناراست: نادرستی این اظهارنظر بدون استناد به آمار و ارقام مراجع رسمی نیز برای اهالی فرش دست‌باف ایران آشکار است با این حال محاسبه‌ای سرانگشتی نیز دور بودن آمار گفته شده را نشان می‌دهد.

نخستین نکته این است که در گمرک میزان فرش‌های صادراتی با دو معیار ارزش دلاری و وزن سنجیده می‌شود و نه با تعداد تخته فرش و معلوم نیست واحد تخته فرش صادراتی را بر مبنای کدام مرجع آماری مفروض گرفته‌اند!

صادرات فرش دست‌باف از کشورمان در ۹ سال پیش از نظر وزنی بنا به اعلام گمرک نزدیک به ۸ هزار تن بوده است. اگر در آن زمان وزنی به طور متوسط نزدیک به ۳ کیلو را برای هر مترمربع از فرش در نظر بگیریم و اندازه هر فرش صادراتی را هم به طور متوسط ۶ مترمربع لحاظ کنیم، به عدد حدود ۵۰۰ هزار تخته فرش صادراتی در آن زمان می‌رسیم. یعنی ۱۰۰ برابر عدد اعلام شده برای یک دهه قبل!

در سال‌های اخیر هم با وجود افزایش کیفیت فرش‌های صادراتی (که از سنجش وزن و ارزش فرش‌های صادراتی قابل استنتاج است) اگر وزن کمتری برای هر فرش صادراتی نسبت به دهه قبل در نظر بگیریم، باز هم با احتساب ۵ هزار و ۴۰۰ تن فرش دست‌بافی که در سال ۹۶ از کشور صادر شده است، به عددی بیش از ۴۰۰ هزار تخته فرش خواهیم رسید که هیچ نسبتی با ۵۰۰ تخته فرش اعلام شده ندارد!


تهران، میدان هفت تیر، خیابان ملایری پور، پلاک ۱۰۴ (ساختمان نگین) واحد ۷، طبقه سوم کد پستی 1575633718