شورای عالی فرش دست‌باف احیا شده و اولین جلسه آن نیز هفته گذشته برگزار شده است. در این شورا تلاش خواهیم کرد که نقطه نظرات فعالان بخش خصوصی در این عرصه را بشنویم

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت
نارسا

انتشار: سپتامبر 2, 2018 برچسب ها :

پیوند به اصل خبر: خبرگزاری مهر، ۳ شهریور ۹۷

شورای عالی فرش احیا شد/چرا آمریکا فرش دستباف ایران را تحریم کرد؟


نارسا: گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت دارای ابهام است و روشن نیست از کدام شورا سخن می‌گویند!
«شورای عالی فرش دست‌باف» در هیچ‌یک از ساختارهای اداری تعریف روشنی نشده، جایگاه حقوقی مشخصی ندارد، ترکیب اعضای آن هویدا نیست، وجود خارجی نیز نداشته است و آشکار نیست چگونه قرار است احیا شود! چنین شورایی تنها به صورت پیشنهادی از سوی آقای فضل‌الله حشمتی رضوی پس از تشکیل مرکز ملی فرش ایران به صورت هیئت امنایی مرکب از بخش‌های دولتی، خصوصی و تعاونی پیشنهاد می‌شود؛ اما شکل قانونی به خود نمی‌گیرد.
البته تصمیم‌گیری‌های جمعی و شورایی در مقاطع مختلف تاریخی در حوزه فرش دست‌باف صورت پذیرفته است که از جمله می‌توان به «کمیته بند میم تبصره ۵ قانون بودجه ۱۳۷۶» اشاره کرد که این کمیته به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و عضویت برخی وزرا و نهادهای مرتبط تشکیل شد و تا سال ۱۳۸۰ نیز برای بررسی مسائل و مشکلات فرش دست‌باف دوام یافت.
همچنین تشکیلات «میز فرش» با مسئولیت مرکز توسعه صادرات ایران در سال ۱۳۷۸ به تصویب رسید و چند وزارتخانه در کنار سازمان مدیریت، سازمان صنایع‌دستی، گمرک، اتاق بازرگانی و نیز اتحادیه صادرکنندگان فرش ایران در آن حضور داشتند.
نشست‌های مشترک بخش دولتی و خصوصی در حوزه فرش دست‌باف (از جمله با حضور وزیر بازرگانی/ وزیر صنعت، معدن و تجارت) نیز در سال‌های اخیر به صورت مقطعی و پراکنده تشکیل شده است و از این رو روشن نیست وزیر محترم احیای کدام شورا با کدام ترکیب و کدام ساختار و جایگاه حقوقی را مدنظر دارند!
گفتنی است در شماره ۷ و ۸ طره و در پرونده «هشت دهه ساختار سازمانی فرش ایران» به تفصیل درباره نهادهای مرتبط با فرش دست‌باف ایران سخن به میان آمده است.


تهران، میدان هفت تیر، خیابان ملایری پور، پلاک ۱۰۴ (ساختمان نگین) واحد ۷، طبقه سوم کد پستی 1575633718