برگزاری بزرگ‌ترین نمایشگاه بین‌المللی فرش دست‌باف جهان در تهران

فرشته دستپاک رئیس مرکز ملی فرش ایران
نا راست
فرشته دستپاک

انتشار: ژوئن 10, 2019 برچسب ها :

پیوند به اصل خبر: وب‌گاه مرکز ملی فرش ایران، ۱۹ خرداد ۹۸

رییس مرکز ملی فرش ایران خبر داد: برگزاری بزرگ ترین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف جهان شهریورماه امسال در تهران/ رونمایی از ۴ فرش بزرگ یکپارچه دنیا


نا راست: فرشته دست‌پاک (رئیس مرکز ملی فرش ایران) در مصاحبه‌ای که افزون بر وب‌گاه خبری وزارت صنعت، معدن و تجارت در وب‌گاه مرکز ملی فرش ایران نیز انتشار یافته است، از بیست‌وهشتمین نمایشگاه فرش دست‌باف ایران با پسوند «بین‌المللی» یاد کرده است!

شاید پذیرفتن این پسوند نادرست برای نمایشگاه فرش تهران به عنوان خطایی سهوی از سوی دیگر فعالان حوزه فرش ممکن باشد؛ اما پذیرش آن از سوی مرکز ملی فرش ایران و رئیس این مرکز نارواست.

نمایشگاه فرش تهران در هیچ دوره‌ای در طی سه دهه گذشته به صورت «بین‌المللی» برگزار نشده است و گستره آن «ملی» به شمار می‌آید.

شایان ذکر است نمایشگاهی می‌تواند لقب «بین‌المللی» به خود بگیرد که با حضور مشارکت‌کنندگانی از کشورهای مختلف در گستره جهانی برپا شود. -مشابه آنچه در دموتکس رخ می‌دهد- درحالی‌که تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان فرش از دیگر کشورهای دنیا امکان دریافت غرفه و ارائه فرش‌های خود در نمایشگاه فرش تهران را ندارند.

گفتنی است تاکنون در ایران تنها در دو دوره –حدود یک دهه پیش- نمایشگاه بین‌المللی فرش در جزیره کیش و با حضور غرفه‌دارانی از دیگر کشورهای تولیدکننده فرش ازجمله هند و چین برگزار شده است و سایر نمایشگاه‌های فرش هیچ‌کدام در قالب بین‌المللی برپا نشده‌اند.

البته در این مصاحبه اخبار دیگری نیز همچون «دعوت از هیئت‌های تجاری بزرگ دنیا»، «برگزاری نمایشگاه با روش و ابعاد متفاوت»، «تبلیغات داخلی و خارجی» و… نیز درج شده است که گذشت زمان صحت و سقم آن را نشان خواهد داد. هر چند که در زمان اندک باقی‌مانده تا برگزاری این رویداد، هنوز پوستر آن روی وب‌گاه مرکز ملی فرش ایران منتشر نشده و کم‌ترین نشانه‌ای از تبلیغات داخلی یا برون‌مرزی برای ترغیب تجار خارجی به حضور در این نمایشگاه دیده نمی‌شود!


تهران، میدان هفت تیر، خیابان ملایری پور، پلاک ۱۰۴ (ساختمان نگین) واحد ۷، طبقه سوم کد پستی 1575633718