در ۱۱ ماهه سال گذشته، ۸۵ هزار مترمربع فرش دست‌باف استان به کشورهای آلمان، ایتالیا، امارات، اسپانیا و دیگر کشورهای حوزه خلیج‌فارس صادر شده است و این میزان صادرات ۱۰ میلیون دلار ارزآوری داشته است.

محمدحسن کامیابی مسک رئیس اتحادیه فرش دست‌باف خراسان جنوبی
نارسا

انتشار: آوریل 11, 2018 برچسب ها :

پیوند به اصل خبر: خبرگزاری ایرنا، ۱۶ فروردین ۹۷

۱۵۰ هزار مترمربع فرش دستباف در خراسان جنوبی تولید شد


نارسا:گوینده در بخش‌های مختلفی از این مصاحبه از واحد «متراژ» استفاده کرده است درحالی‌که اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران بر مبنای «وزن» صورت می‌پذیرد. بر این پایه اعلام ۸۵ هزار مترمربع صادرات فرش در ۱۱ ماهه سال ۹۶ مبنای دقیقی ندارد. همچنین اعلام عدد دقیق ۱۵۰ هزار مترمربع تولید فرش در خراسان جنوبی نیز با توجه به عدم تمرکز تولیدات و فقدان سامانه دقیق ثبت ممکن است در حد تخمین و برآورد باشد که به درستی قابل اثبات و تایید نیست.

از دیگر سو در بخش دیگری از مصاحبه نقل شده است که در فاصله سال‌های ۷۳ تا ۷۸ بیش از ۹۶ درصد از فرش‌های تولیدی استان صادر می‌شده است. ناگفته پیداست که این درصدگیری دقیق آن هم در طول ۵ سال نمی‌تواند به درستی منطبق بر واقعیت باشد.

افزون بر این‌ها باید در نظر داشت که خراسان جنوبی فاقد گمرک تخصصی فرش است و به اذعان تولیدکنندگان فرش در این استان، بخش عمده تولیدات از دیگر استان‌ها به بازارهای هدف صادر می‌شود. این نکته نیز موجب می‌شود اعلام دقیق میزان صادرات و ارزآوری دست‌بافته‌های استان امکان پذیر نباشد.


تهران، میدان هفت تیر، خیابان ملایری پور، پلاک ۱۰۴ (ساختمان نگین) واحد ۷، طبقه سوم کد پستی 1575633718