بنا بود تا پایان سال ۱۳۹۸ حداقل یک میلیون قالی‌باف باقی‌مانده که هیچ بیمه‌ای ندارند، نیز تحت پوشش قرار بگیرند؛ اما نه تنها این اتفاق محقق نشد بلکه بیش از ۱۵۰ هزار بیمه شده نیز حذف شدند

عبدالله بهرامی مد‌‌‌‌یرعامل اتحاد‌‌‌‌یه سراسری تعاونی های تولید‌‌‌‌کنند‌‌‌‌گان فرش د‌‌‌‌ستباف ایران
نارسا

انتشار: می 22, 2018 برچسب ها :

پیوند به اصل خبر: خبرگزاری ایلنا، ۲۶ اردیبهشت ۹۷

بلاتکلیفی ۱۵۰ هزار قالیبافی که بیمه آنها قطع شده/۷۰ درصد از قالیبافان خانم هستند


نارسا: در این مصاحبه در کنار مطرح شدن مشکلات و دغدغه‌هایی که کاملاً بجا و واقعی هستند، آمار و ارقام یا گفته‌هایی نیز به چشم می‌خورد که گویا نبوده و ابهام‌آفرینی می‌کنند.

برای نمونه آشکار نیست بر مبنای کدام برنامه، قانون یا تعهدی بنا بر بیمه شدن یک میلیون نفر قالی‌باف تا پایان سال ۹۸ بوده است!

در نمونه‌ای دیگر در چند نوبت از اینکه ۷۰ درصد قالی‌بافان از بانوان هستند و نیز این‌که ۹۶ درصد از کارگاه‌های قالی‌بافی در خانه‌ها هستند سخن گفته شده که روشن نیست این درصدگیری دقیق چگونه صورت پذیرفته است و مبنای ارائه آن کدام پژوهش آماری است؟!

در این مصاحبه درباره چگونگی حذف قالی‌بافان از بیمه گفته شده که یک روز تأخیر در پرداخت حق بیمه منجر به قطع بیمه شده است درحالی‌که قالی‌بافان طبق مقررات مربوطه سه ماه برای پرداخت حق بیمه خود فرصت دارند و درواقع پس از سه ماه و یک روز تأخیر دچار قطع بیمه می‌شوند.

در بخش دیگری از مصاحبه از عدد قطعی ۲۰ میلیون تومان برای خرید سوابق بیمه‌ای خبر داده شده که نیازمند توضیح است. بر پایه قوانین بیمه، پرداخت سنوات بر دو گونه است. یکی پرداخت مابه‌التفاوت تبدیل بیمه قدیمی قالی‌بافان (۱۴ درصد) به بیمه جدید برای حفظ سنوات پرداخت شده و دیگری پرداخت کسری سنوات حق بیمه برای بازنشستگی پیش از موعد. که در هر دو صورت مبلغ مربوطه با توجه به تفاوت در سوابق افراد متفاوت است و عدد قطعی ۲۰ میلیون تومان صحت ندارد.


تهران، میدان هفت تیر، خیابان ملایری پور، پلاک ۱۰۴ (ساختمان نگین) واحد ۷، طبقه سوم کد پستی 1575633718