عابد با بیان این‌که تاکنون ۳۰۰ هزار نفر در قالب بیمه قالی‌بافان بیمه شده‌اند، تصریح کرد:‌ این امیدواری وجود دارد که با اجرای پیش‌بینی‌های بودجه‌ای تعداد قالی‌بافان بیمه شده در سال جاری به ۴۰۰ هزار نفر افزایش یابد

محمدرضا عابد مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران
نا راست

انتشار: می 22, 2018 برچسب ها :

پیوند به اصل خبر: خبرگزاری پانا، سه‌شنبه یکم خرداد ۹۷

عابد، رئیس شرکت سهامی فرش ایران خبرداد:‌افزایش ۱۰۰ هزار نفری بیمه قالی‌بافان درسال جاری


ناراست: خبر دادن از افزایش ۱۰۰ هزار نفری بیمه قالی‌بافان در سال جاری (۹۷) نادرست است.

بر پایه گزارش‌های سازمان تأمین اجتماعی، مرکز ملی فرش ایران و معاونت صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، از سال ۹۳ به این‌سو شاهد کاهش شمار قالی‌بافان و شاغلان صنایع‌دستی مشمول این قانون بوده‌ایم و هر ساله درخواست‌ها و پیگیری‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز سازمان میراث فرهنگی برای افزایش اعتبار برای اجرای کامل این قانون با مخالفت سازمان برنامه‌ و بودجه روبه‌رو شده است. شوربختانه در این سال‌ها مجلس شورای اسلامی نیز به هنگام بررسی لوایح بودجه، اعتبار اجرای این قانون را افزایش نداده است.

آنچه در این مصاحبه به عنوان افزایش بندی به لایحه بودجه ۹۷ برای تأمین اعتبار بیمه قالی‌بافان ذکر شده است صحت ندارد و صرفاً نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبلغ ۵۰ میلیارد تومان به عدد پیش‌بینی شده از سوی سازمان برنامه و بودجه در لایحه بودجه ۹۷ افزودند که این عدد حتی پاسخگوی افزایش تعرفه بیمه تأمین اجتماعی در سال جاری نسبت به سال گذشته نیز نخواهد بود.

به بیان دیگر و بر پایه جداول منتشر شده بودجه ۹۷ کشور، مبلغ ۷۷۶ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای قانون بیمه قالی‌بافان و شاغلان صنایع‌دستی در سال جاری در نظر گرفته شده است که اگر بخواهد بیمه‌شدگان فعلی این دو بخش (۳۴۶ هزار نفر) را پوشش دهد باز هم ۱۵۹ میلیارد تومان کسری دارد.

شوربختانه آنچه از این اعداد و ارقام به دست می‌آید نه تنها افزایش شمار بیمه‌شدگان را در پی نخواهد داشت بلکه همچنان شاهد کاهش شمار قالیبافانی خواهیم بود که مشمول این قانون هستند.


تهران، میدان هفت تیر، خیابان ملایری پور، پلاک ۱۰۴ (ساختمان نگین) واحد ۷، طبقه سوم کد پستی 1575633718